Učenik Mateo Kozić osvojio zlatnu medalju na Izložbi inovacija I³G Ivanić-Grad!
Autor: Administrator , 7. 6. 2023.

Učenik Mateo Kozić samostalno izrađenim dronom osvojio je zlatnu medalju na osmoj Izložbi inovacija I³G Ivanić-Grad! U konkurenciji preko devedeset prijavljenih inovacija učenika srednjih strukovnih škola, studenata tehničkih i drugih fakulteta iz cijele Hrvatske, Mateov dron isprintan na 3D printeru najviše je privukao pažnju stručnog žirija.

Mentor Matea Kozića, Jerko Crnčić, istaknuo je izuzetan trud i predanost Matea pri izradi drona naglašavajući njegovu samostalnost i kreativnost. „Konstrukciju drona izradio je na 3D printeru za što je prvo trebalo napraviti nacrte u 3D programu, zatim montirati sve potrebne elemente na dron te ožičiti, programirati i uskladiti njihov rad kako bi dron bio što stabilniji u radu. Također je povezao sve dijelove u jednu cjelinu kako bi se dronom moglo upravljati preko konzole i preko kamere pratiti kretanje drona.“ – objasnio je Crnčić.

Oduševljenje zbog osvojene zlatne medalje nije krio ni sam Mateo Kozić, inače učenik četvrtog razreda smjera tehničar za računalstvo. On je istaknuo kako je natjecanje bilo iznimno zanimljivo te da mu medalja pruža dodatne mogućnosti za budućnost: „Natjecanje je zanimljivo, puno zanimljivih inovacija i ideja. Upoznao sam dosta nove ekipe iz raznih krajeva države pa je bilo zanimljivo slušati njihove priče i ideje. S osvojenom medaljom postoji mogućnost da ostvarim dodatne bodove ili čak i izravan upis na željeni fakultet jer ipak imam osvojeno jedno srebro prošle godine na istom natjecanju, a ove godine zlato i također srebro iz Velike Gorice.“

Osim Matea, još dvojica učenika SŠ Dugo Selo predstavila su svoje radove na izložbi. Adrian Jaganjac, također učenik četvrtog razreda smjera tehničar za računalstvo, predstavio je sortirnicu proizvoda po bojama uz mentorstvo profesora Roberta Pereglina, dok je Borna Pranjić, učenik drugog razreda smjera elektromehaničar, predstavio rad na kontroli pristupa uz mentora profesora Jerka Crnčića.

Crnčić je izrazio veliku čast što je imao priliku biti mentor učenicima: „Izuzetna mi je čast biti mentor učenicima. Pogotovo bih htio pohvaliti učenika Matea Kozića koji je samostalno napravio dron. Drago mi je da se trud isplatio i da je rad ocjenjen zlatnom medaljom.“

Osim izložbenog dijela, posjetitelji su imali priliku sudjelovati u zanimljivom popratnom programu koji je obuhvaćao zanimljive radionice iz područja znanosti, inovacija i tehničke kulture za posjetitelje svih uzrasta. Ovaj dvodnevni događaj, održan 24. i 25. svibnja 2023. godine, privukao je brojne posjetitelje te je pružio inspiraciju i poticaj za daljnji rad mladim inovatorima i stručnjacima. To je potvrdio i profesor Crnčić zaključivši kako su izložbe ovakvog tipa vrlo korisno iskustvo i za učenike i za profesore: „Ovakve izložbe su lijepo iskustvo za učenike i mentore jer se stječu nova poznanstva, vide se noviteti, što rade drugi inovatori, studenti i učenici u drugim školama te se razvija kreativnost i osmišljavaju nove ideje. Za nastavnike i osobito učenike to je korisno iskustvo i dobar poticaj za daljnji rad.“

Tekst: Nikolina Ćorković, knjiž.