Mladi kao pokretači promjene: Potencijal obnovljivih izvora energije za bolji svijet
Autor: Administrator , 6. 6. 2023.

Uslijed antropogenog djelovanja započeta je lančana reakcija: energetski izvori korišteni tijekom dugih povijesnih perioda u isto su vrijeme bili pokretači industrijskih revolucija nužnih za napredak čovječanstva, ali i uzrok klimatskih promjena. Činjenica je da su posljedice eksploatacije tih izvora (nafte, ugljena i  prirodnog plina) ostavile neizbrisiv trag na današnji svijet. Sve je više fenomena koji to potkrjepljuju pa nam tako prirodne nepogode, neugodne temperaturne oscilacije, iznimno onečišćen zrak u urbanim sredinama ili nestajanje prirodnih staništa, nažalost, više nisu nepoznanica.

KLIMATSKE PROMJENE I LJUDSKA PRAVA

Korelacija možda nije uvijek jasna, no potrebno je postaviti tezu na sljedeći način: zbog klimatskih promjena pokrenut je domino-efekt koji ima za krajnji učinak dobrobit ljudi, njihovog zdravlja i općenito kvalitete života. Svatko od nas ima pravo na udisanje čistog zraka, uživanje u neokaljanom okolišu i mirnoći života, a tome u prilog nikako ne ide zastrašujuća brojka od 3,6 milijuna preuranjenih smrti zbog upotrebe fosilnih goriva u industriji, transportu i proizvodnji energije. Potrebno je upitati se koliko dugo želimo provoditi “status quo” ili je moguće okrenuti smjer prema alternativama?

ALTERNATIVNI IZVORI ENERGIJE

U alternativne izvore energije ubrajaju se obnovljivi izvori (energija Sunca, vjetra i vode), nuklearna energija, ali i vodik. Svaki ima svoje prednosti i mane koje je potrebno dobro izučiti kako bi se ustanovila njihova prilagodljivost određenom području. Drugim riječima, potrebno je odrediti koje su energetske potrebe naseljenog područje, ali i koji su prirodni resursi na raspolaganju u smislu njihovog iskorištavanja za energetske potrebe kućanstava. Cijela je priča puno složenija no što se na prvu čini. Potrebno je implementirati nekolicinu faktora simultano kako bi se ostvarila energetska sigurnost, čistoća energetske pretvorbe i isplativost implementacije. Upravo iz tog razloga potrebno je započinjati dijalog što je ranije moguće sa što većom publikom unutar koje će odjeknuti važnost njihovog utjecaja na svjetovnu energetsku slagalicu.

NAŠA ODGOVORNOST

Upravo iz prethodno navedenog prepoznala sam svoju ulogu unutar svog radijusa utjecaja, a u tome mi pomažu kolege iz cijele Europe preko seminara i projekata u kojima redovito sudjelujem (primjerice projekt STEM Club, seminar Green pathways in Erasmus+). Tijekom tih aktivnosti diseminiraju se ideje koje kao fokalnu točku imaju citat Alberta Einsteina: “Ne možemo riješiti naše probleme jednakim razmišljanjem kojim smo ih stvorili.” Drugim riječima, promoviramo kod mladih razmišljanje drugačije onom koji predstavlja današnji “status quo” u energetskom smislu. Na takav način pokušavamo globalizirati naš utjecaj, a mladima pokazati da doista jest sve u njihovim rukama: promjenom u razmišljanju mijenjamo našu svakodnevnicu i kvalitetu života.

Tekst i fotografije: Helena Ivanac Perutka, mag.ing.mech.