Posjet FOI-u i tvrtki Solvis u Varaždinu
Autor: Administrator , 6. 3. 2023.

U petak 17. veljače, učenici 3. rta, 3. rtb i 3. ek razreda, u sklopu projekta “Besplatna, a čista” posjetili su Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu. Donosimo dojmove s edukativnog i zabavnog posjeta. Nastavnici koji su bili pratnja učenicima su Vedran Strmečki, Jerko Crnčić, Miljenko Šikuten, Mladen Glavak i Miroslav Begić.

Barbara Zekić, učenica 3. ek razreda;

“Na fakultetu smo lijepo dočekani uz male poklone pažnje. Saznali smo nešto više o samome fakultetu te solarnoj energiji. Nakon predavanja zaputili smo se prema Vili Oršić gdje smo imali priliku vidjeti projekte koje su učenici dosad izradili i koji su još uvijek u procesu izrade. Nakon fakulteta, zaputili smo se prema tvrtki Solvis gdje nam je voditeljica nabave i prodaje detaljno objasnila proces izrade solarnih panela. Na samom završetku posjeta imali smo priliku vidjeti proces proizvodnje solarnih panela.”

Miroslav Begić, profesor ekonomske skupine predmeta;

“U sklopu projekta “Besplatna, a čista” koji financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja, učenici i nastavnici obavili su već nekoliko aktivnosti. Jedna od aktivnosti bio je i posjet FOI Varaždin i tvrtki Solvis. U posjetu je bilo 16 učenika, raznih zanimanja kao i pet nastavnika. Za ovu prigodu profesori fakulteta održali su nam zanimljiva predavanja, a naročito nam je bilo interesantno predavanje o solarnoj energiji. Našu priču o sunčevoj energiji nastavili smo u jedinoj tvrtki u RH koja proizvodi solarne panele. Upoznati smo s počecima razvoja tvrtke i svim njezinim proizvodima.
Međutim najvažnije iskustvo za nas je bio obilazak pogona u kojem se proizvode paneli. U vrijeme stalnih poskupljenja pa tako i energije, učenici sudionici projekta usvajaju nova znanja, vještine i kompetencije razmišljajući o važnosti i primjeni sunčeve energije koja je čista, a uz to i besplatna.”

Daniel Gubo, Ivan Staroveški, Matej Čučurić i Gabrijel Pavić, učenici 3. rtb razreda:
“Posjetili smo Varaždin u sklopu projekta “Besplatna, a čista. Tamo smo posjetili FOI te tvrtku Solvis gdje smo naučili sve o solarnim panelima. Na kraju smo posjetili i Mc Donald's.”

Antonio Bubalović, 3. Ek:

“Atmosfera u Varaždinu bila je vrlo ugodna. Naučio sam mnoge stvari o solarnoj energiji koje do sada nisam znao. Imali smo priliku posjetiti Varaždin kada je vrijeme bilo predivno te smo sam grad mogli vidjeti u punom sjaju. Stanovnici su vrlo druželjubljivi i nadam se da ćemo opet nekada imati priliku posjetiti ga i ponovno uživati u prilikama koje nam grad pruža.”

Ovo je još jedna u nizu edukativnih aktivnosti projekta “Besplatna, a čista”, a ostale s nestrpljenjem iščekujemo.

Barbara Zekić, 3. ek