Projekt "Besplatna a čista!"
Autor: Administrator , 3. 3. 2023.

U sklopu zaštite i očuvanja okoliša i ove godine naši učenici sudjeluju u mnogim projektima. Profesor Miroslav Begić voditelj je projekta “Besplatna a čista!”. U projekt su također uključeni i profesori Miljenko Šikuten, Robert Pereglin, Jerko Crnčić, Vedran Strmečki, Marin Philipps te Mladen Glavak. Uz navedene nastavnike sudjeluju i učenici iz 3. razreda ekonomskog te smjera tehničar za računalstvo.

Cilj je projekta osvijestiti učenike o važnosti uporabe čiste i besplatne solarne energije. Za spomenuti projekt Ministarstvo znanosti i obrazovanja doznačilo je školi 17.000,00 kn, a trajanje projekta predviđeno je godinu dana.

U ovome projektu učenici sudjeluju u mnogim edukativnim predavanjima o solarnoj energiji. Nakon uspješno odrađenih predavanja, učenici su sudjelovali na radionici o 3D printeru pomoću kojeg su učenici izrađivali logo za projekt.

Jednoglasno je odlučeno da će pobjednički logo Daniela Gube, učenika 3.rtb razreda, predstavljati projekt.

Učenici su u pratnji nastavnika 17. veljače posjetili Fakultet organizacije i informatike te tvrtku Solvis d.o.o. u Varaždinu. Cilj spomenutog stručnog posjeta popularizacija je uporabe solarne energije te bolje upoznavanje učenika sa solarnom energijom te načinom njene proizvodnje.

Učenici su sudjelovali i u mnogim drugim aktivnostima kao što su postavljanje rasvjetnog svjetla solarne energije ispred naše škole, a planirane su aktivnosti postavljanje mjesta za punjenje mobitela kao i solarnog sata. Solarni će panel biti postavljen na mobilnu konstrukciju koja će imati kotače. Tu će biti i punjač za mobitele, solarni sat, rasvjetno tijelo i uređaj na kojem će se vidjeti svi podatci koje daje meteorološka stanica koja će biti na rasvjetnom stupu. Također će izrađivati e-knjige u aplikaciji Flipsnack.

Projekt je izvediv i aktualan naročito danas kada smo svjedoci svakodnevnih poskupljenja energenata i klimatskih promjena. Projekt je ekološki održiv i smanjuje ugljični otisak proizvodnje i popularizira uporabu prirodne energije. Ovaj projekt samo je prva faza, prvi korak u sveobuhvatnijoj upotrebi solarne energije u našoj školi. Rad na ovom projektu favorizira metode aktivnog učenja kao što su metode rješavanja problema, razne igre itd.

Završetkom projekta učenicima se trajno može demonstrirati rad solarnih panela, proizvodnje solarne energije i njena uporaba u školi.

Objave svih aktivnosti bit će objavljene na web stranici naše škole i našim društvenim mrežama Facebooku te Instagramu.

Barbara Zekić, 3.ek