Europski tjedan programiranja (EU Code Week) 2022: Proslava stvaranja kodovima
Autor: Administrator , 27. 10. 2022.

Europski tjedan programiranja  je društvena inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost. Ove se godine obilježava njegova jubilarna deseta godina kojom se slavi kreativnost, rješavanje problema i suradnja u aktivnostima programiranja i ostalim tehnološkim aktivnostima za sve dobne skupine.

Ove je godine poseban naglasak stavljen na sudjelovanje škola i stvaranje kodova. Potiču se nastavnici da svojim učenicima omoguće prvi uvid u svijet programiranja te ih potaknu na daljnje uključivanje objedinjavanjem praktičnih aktivnosti i predavanja u učionicama što mogu provoditi na mreži ili izvan mreže.

U SŠ Dugo Selo inicijativi su se priključili učenici prvih razreda smjera tehničar za računalstvo. Sudjelovali su u projektu kreiranja mobilnih aplikacija uz pomoć online aplikacije MIT App Inventor s kojom se može izraditi jednostavna aplikacija za Android telefone, iPhone i Android/iOS tablete već za manje od 30 minuta.

Tjedan programiranja proveden je u dvije aktivnosti: izradi mobilnih aplikacija My First App i Translate Me u programu MIT App Inventor.

Osim izrade online aplikacija, za uspješno izvršavanje zadanih aktivnosti, potrebno ih je bilo i testirati uz pomoć aplikacije na mobitelu MIT AI2 Companion.

My First App je aktivnost u kojoj su se učenici upoznali s izradom osnovnih elemenata programiranja u aplikaciji koristeći blokove za programiranje. Osim snalaženja u novoj aplikaciji, upoznali su se s funkcijom TextToSpeech (TTS) - pretvaranje teksta u govor - koju su koristili za izgovor brojeva na četiri različita jezika klikom na pojedine slike u obliku zastava država te funkcijom AccelerometerSensor - nevidljivom komponentom koja može detektirati podrhtavanje i izmjeriti ubrzanje na mobitelu koju su koristili za vraćanje na početne postavke tresući mobitel.

Aplikacija Translate Me je mobilna aplikacija za prijevod u kojoj su učenici naučili kako upotrebljavati funkciju TextToSpeech, SpeechRecognizer i Yandex Translate. TextToSpeech (tekst u govor) je funkcija koja će omogućiti aplikaciji da pročita prevedeni tekst naglas u odabranom jeziku. Uz pomoću funkcija SpeechRecognizer (prepoznavatelj govora) će se aktivirati slušanje i pretvaranje govora u tekst. Komponenta Yandex Translate je internetski servis koji predstavlja jezike koji se mogu prevesti, a učenici su u svojoj aktivnosti koristili sljedeće jezike: španjolski, talijanski, njemački, nizozemski, francuski  i ruski.

Uz puno učenja, kreativnosti, domišljanja i suradnje učenici su otkrili što se sve može raditi u svijetu kodiranja i programiranja.

Tekst i fotografije: Veronika Jambrović, mag. inf.