preskoči na sadržaj

Srednja škola Dugo Selo

Login
Virtualna šetnja školom

Raspored

Tjedan A

Tjedan B

RCK - Industrija 4.0

e-Dnevnik

Pratite nas

 

  

 

FOTOVIDEOKLUB SŠDS

 

ŠKOLSKI VOLONTERSKI KLUB

Škola za život

Raspored zvona
SAT VRIJEME
Jutarnja smjena 
1. 7:45 - 8:30
2. 8:35 - 9:20
3. 9:25 - 10:10

VELIKI ODMOR

10:10 - 10:30

4. 10:30 - 11:15
5. 11:20 - 12:05
6. 12:10 - 12:55
7. 13:00 - 13:45
Popodnevna smjena
1. 13:50 - 14:35
2. 14:40 - 15:25
3. 15:30 - 16:15

VELIKI ODMOR

16:15 - 16:35

4. 16:35 - 17:20
5. 17:25 - 18:10
6. 18:15 - 19:00
7. 19:05 - 19:50
Brojač posjeta
Ispis statistike od 30. 3. 2019.

Ukupno: 606340
Danas: 70
CARNet
Dugo Selo

Upisi

Otvorena vrata škole

Udžbenici

Sigurno na internetu

Foto-galerija

Državna matura

Profesorska poveznica

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Učenici u otkrivanju novog zanimanja izradili ploče od stakloplastike
Autor: Administrator , 10. 10. 2022.

Učenici SŠ Dugo Selo našli su se u prilici otkriti novo zanimanje i isprobati što radi ručni laminer te kako se proizvode elementi od stakloplastičnih vlakana. Posjetili su ih stručnjaci s Fakulteta strojarstva i brodogradnje održavši radionicu izrade kompozitnih elemenata u sklopu projekta CompoWIN.


Jedan od sudionika radionice, učenik četvrtog razreda Adrian Jaganjac, objasnio je postupak laminiranja, odnosno slaganja vlakana u slojeve: „Bavili smo se postupkom laminiranja. To je proizvodni postupak kojim se izrađuju veći kompozitni elementi slaganjem staklenih vlakana u kalup te nanošenjem slojeva smole na vlakna. Radili smo ploču od fiberglasa, materijala od kojeg je izrađen i automobil Tesla. Laminiranje se radi od vlaknastog platna koje se slaže sloj po sloj i sve se lijepo povezuje smolom.“

Pažljivo je s još 9 učenika iz smjerova tehničara za računalstvo i strojarskih računalnih tehničara pratio što voditelji radionice izv. prof. dr. sc. Ana Pilipović i Mislav Tujmer, mag. ing. objašnjavaju i pokazuju kako se koriste alati i materijali za izradu koje je donirala tvrtka Topomatika d.o.o.

Kako su se našli u SŠ Dugo Selo objasnio je Mislav Tujmer, asistent na Katedri za preradbu polimera i drva FSB-a, naglasivši kako projekt ima za cilj olakšati obuku radnika u industriji proizvodnje kompozitnih materijala: „Ova je radionica dio CompoWIN projekta u kojem sudjeluju Slovenija, Hrvatska i Bugarska, a cilj mu je da se stvori zanimanje ručnog laminera jer u toj industriji nedostaje jako puno radnika. Projekcije pokazuju da ova industrija ima veliku mogućnost zarade u sljedećih 20 godina. Ideja je da se obrazovanje za to zanimanje pokrene u sustavu srednjoškolskog obrazovanja ili sustavu obrazovanja odraslih putem prekvalifikacije. Projektom se uspostavila i digitalna platforma na kojoj se nalaze obrazovni materijali jer se polazi od ideje da polaznici najprije savladaju teorijski dio i dobiju certifikat pa prođu općenitu praktičnu obuku. Time bi se skratilo vrijeme nekoj tvrtki da obuči svoje radnike jer bi na njoj bilo samo da radnike obuči specifičnim zahtjevima područja kojim se tvrtka bavi. Mi s Fakulteta strojarstva i brodogradnje projektu doprinosimo baš u tom obrazovnom aspektu jer se već bavimo područjem laminiranja te smo osmislili program teorijske i praktične obuke koji sada predstavljamo srednjoškolcima kako bismo ih informirali o novom zanimanju, ali i dobili povratne informacije o samoj obuci te prilagodili što je potrebno.“

Adrian je vrlo zainteresirano sudjelovao na radionici, otkrio nešto novo, a iskustvo ga je potaklo da uzme u obzir ovakvo zanimanje kao budući mogući posao: "Jako mi je bilo zanimljivo raditi laminiranje i slagati te slojeve, a zanimljivo je bilo naučiti i da ima široku primjenu pa se može koristiti recimo za proizvodnju kada za kupaonicu, tobogana, lopatica vjetroturbina, dijelova automobila. Možda bih se mogao u budućnosti time i baviti.“

Nastavnik Jerko Crnčić, spec. ing. elektroteh., koji je dogovorio i organizirao posjet edukatora zadovoljan je iskustvom koje su učenici dobili: “Učenici su imali priliku vidjeti i upoznati se sa nekim tehnologijama odnosno postupcima laminiranja koje se dosta koriste u praksi. Primjena u praksi je vrlo široka, osobito u auto industriji, proizvodnji brodova i aviona.“

Također vidi korist i za školu te se nada da bi se mogao ovaj postupak iskoristiti za potrebe nastave: „Ove metode bi se mogle raditi i u školi za neke makete robota, autića, dronova, el. automobila i dr. Drago mi je što su učenici bili zadovoljni, pogotovo kad su vidjeli svojih ruku djelo“. – govori nastavnik Crnčić.

Ova je radionica idealni primjer povezivanja tržišta rada s odgojno-obrazovnim sustavom gdje se na temelju potreba tržišta rada stvara novo zanimanje i formira program obrazovanja u skladu s onim što industrija i poslodavci trebaju.

Tekst: Nikolina Ćorković, knjiž.

Fotografije: Jerko Crnčić, spec. ing. elektroteh., Nikolina Ćorković, knjiž.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju