Vijesti iz knjižnice
Volim što se volimo
Autor: Ružica Mlinarić, 21. 2. 2017.

„And, darling, I will be loving you 'til we're 70, and, baby, my heart could still fall as hard at 23. And I'm thinking 'bout how people fall in love in mysterious ways, maybe just the touch of a hand. Well, me—I fall in love with you every single day“

-Ed Sheeran, Thinking out loud

Valentinovo je spomendan sv. Valentina.  Obilježava se 14. veljače, a poznato je i kao Dan  zaljubljenih. Samo se Valentinovo obilježava još  od davne povijesti. Naime, u rimsko je doba car  Klaudije II. vojnicima zabranio zaruke i ženidbu  želeći spriječiti njihovu želju za mogućim  ostankom kući za vrijeme rata. No, u to je doba  živio i svećenik Valentin koji je potajno  vjenčavao one vojnike koji su se htjeli ženiti. Car  je za to saznao i Valentinu je 14. veljače odrubljena glava. Samog je Valentina nakon smrti narod ubrzo prozvao svetim, a na dan kad je umro počeli su obilježavati ono što je Valentin i podržavao: ljubav.

I danas se Valentinovo obilježava kao dan ljubavi. Svakog 14. veljače, u cijelom svijetu, razmjenjuju se pokloni i cvijeće među ljudima koji se vole. Najposjećeniji gradovi za vrijeme Valentinova su Pariz i Verona. No nije sve ograničeno samo na sretno (ili nesretno) zaljubljene. Taj dan znaju iskoristiti i djeca kako bi roditeljima pokazala koliko ih zapravo cijene, poštuju i vole. A dogodi se i obrnuto.

Valentinovska pošta

Upravo je ljubav ono o čemu smo razmišljali i mi ovih dana u Srednjoj školi Dugo Selo. Učenici su protekli tjedan mogli u knjižnici, u ljubavnu kutiju, ubacivati pisma koja žele poslati nekome iz škole. S potpisom, ili anonimno, pisma su razveselila sve učenike.

Spoj naslijepo s knjigom

Osim pisanja pisama, zaljubljenici u knjige su dobili spoj naslijepo s knjigom! Naime, knjižničarka Nikolina Ćorković je zajedno s knjižničarskom skupinom odabrala privlačne naslove s polica školske knjižnice. Knjige su zatim umotali u ukrasni papir, kako se korice ne bi vidjele, i na papirić napisali nešto zanimljivo o knjizi, malu reklamu knjige. Knjiga se tako nije mogla suditi po koricama, nego po citatu ili kratkom sadržaju. „Spoj na slijepo“ traje do isteka tajnih knjižnih zaliha pa oni koji još nisu bili, trk u knjižnicu jer ih je sve manje!

Također, ako netko želi biti malo kreativniji od drugih, može napraviti kratki i jednostavni trailer za posuđenu knjigu prema uputama s plakata. Možda bi se ubuduće moglo napraviti trailere i za neku knjigu koja je na popisu za lektiru kako bi kolegama postala zanimljivija (jer ionako rijetko tko voli čitati lektire).

Jeste li znali? -> Valentinovo je dan kada se pošalje najveći broj čestitki i proda najviše cvijeća. Ne računajući Božić, naravno.

Sretno Valentinovo!

Ana-Maria Burazer, 4.ogA