Dođoh, vidjeh, pobijedih
Najljepša božićna baletna bajka
Autor: Ružica Mlinarić, 23. 12. 2013.

U četvrtak 12. prosinca 2013. učenici trećih i četvrtih razreda Srednje škole Dugo Selo na trenutak su postali dijelom nevjerojatne božićne bajke pogledavši balet Orašar. U pratnji profesora posjetili su Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu.

Došavši u HNK mogli smo posvjedočiti njegovoj ljepoti. Za mnoge je to bio tek prvi posjet HNK-u stoga je njihova očaranost bila još veća. Raskoš i kićenost dvorane plijenili su naše poglede. Smjestivši se u udobna sjedala željno smo iščekivali balet. Osim nas u HNK-u bilo je mnogo roditelja s djecom što nas je vrlo iznenadilo dokazavši da u baletu Orašar svatko može pronaći nešto za sebe. Polako smo usnuli čaroban san. Izvedba je započela. Početak baleta, Badnjak u kući Staulbahm, unio je blagdanski duh u cijelu dvoranu i podsjetila nas da nam Božić već kuca na vrata. Zemlje snijega u kojima kraljuje Snježna Kraljica po našem su mišljenju najbolji dio prvog dijela. Snijegom koji pada u pozadini i odlaskom Snježne Kraljice i Klare na saonicama u nove pustolovine čarobnog sna završava prvi čin. Za vrijeme pauze fotografirajući se u predvorju HNK-a,  koje je već okićeno božićnim ukrasima,  zavijek smo sačuvali uspomenu na današnju večer. Vrijeme koje Klara provodi u kraljevstvu Vile Šećera obilježeno je plesovima iz mnogih dalekih zemalja. Ščelkunčik, ruski ples najviše nam se svidio i osjećali smo se ponosno jer smo na prvi takt prepoznali o kojem je ples riječ. Izvođači su na našim licima mamili očaravajuće poglede. Njihova gipkost, lakoća izvođenja, ljupkost i sklad nagrađeni su snažnim i dugotrajnim ovacijama. Ženski dio publike izrazito je bio zanesen izvedbom baletana Tomislava Petranovića koji se nalazio u ulozi Princa. Posebno ukrašeni kostimi plesača i pomno uređena scena uspjeli su vjerno dočarati Badnjak u kući gospodina i gospođe Staulbahm i brojne Klarine pustolovine. Bila nam je čast i zadovoljstvo pogledati veličanstaveni balet poput Orašara i nadamo se da je i ostalim gledateljima san uistinu bio čaroban.

O baletu Orašar

Balet Orašar jedan je od najpoznatijih i najizvođenijih baleta. Autor baleta je jedan od posljednjih velikana ruske glazbe 19. stoljeća Petar Iljič Čajkovski. On je u Orašaru napisao svoju najsvjetliju i najveseliju glazbu. Bio je inspiriran poznatom pripovijetkom Der Nussknacker und der Mausekönig/ Orašar i Kralj miševa. Radnja se odvija u dva čina te prati pustolovine djevojčice Klare koje započinju u njenom domu na Badnjak. Iščekivanje Božića i proslavu Badnjaka prekida dolazak Klarinog ujaka Drosselemeyera koji članovima obitelji donosi poklone. Svi osim Klare dobiju svoje poklone što nju jako rastuži. Da bi ju oraspoložio, Drosselemeyer joj poklanja lutku orašara koja može razbijati orahe. Za vrijeme zabave odluči joj darovati još jedan dar, odlazak na čarobno putovanje. U ponoć svi odlaze na počinak, ali se Klara budi usred noći i odlazi po svog dragog lutka. Igrajući se njime pred kaminom, usne u san. San započinje noćnom morom u kojoj se pojavljuju štakori nadnaravne veličine. Kada misli da joj nema spasa, njena lutka orašara pretvara se u vojnika Orašara kojeg kralj Štakora pokušava ubiti. Klara spašava vojnika Orašara kojeg Drosselmeyer pretvara u prelijepog snježnog Princa. Oni se zajedno upuštaju u brojne uzbudljive avanture, odlaze u zemlje snijega gdje ih dočekuje Snježna Kraljica, a kasnije i u veličanstveni svijet Vile Šećera gdje se zabavljaju gledajući plesove iz dalekih zemalja; Španjolske, Kine, Arabije, Rusije. Klara se budi iz čarobnog sna ugledavši svoju obitelj oko sebe i lutkom orašara dok se Drosslmeyeru gubi svaki trag nakon što je djevojčici Klari ispunio božićnu želju.

Tekst: Helena Žutak, 3.ogb

Fotografije: Helena Žutak i internet

Ples Snježne Kraljice (Pavle Mikolavčić) i Princa (Tomislava Petranovića) ostavio nas je bez daha

Klara (Mai Kageyama) zahvaljuje se Drosselmeyeru (Ivanu Ortegi) na božićnom poklonu (lutki orašara)