Europski tjedan vještina
Autor: Ružica Mlinarić, 9. 12. 2016.

S ciljem populariziranja strukovnog obrazovanja i osposobljavanja Srednja škola Dugo Selo uključila se u Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju. Škola je otvorila svoja vrata osnovnoškolcima kako bi ih upoznala sa zanimanjima koje nudi.

Učenici srednje škole uz pomoć profesora pripremili su različite radionice za njih:

• radionicu „ARDUINO“  (smjer tehničar za računalstvo)
  • radionicu „mladi i kreativni frizeri“
  • radionicu „Vježbenička tvrtka“ (smjer ekonomist)
  • radionicu „Pipeline“  (smjer vodoinstalater)

Radionice su trajale 2 sata, a osnovnoškolci su bili vrlo zadovoljni vježbama i znanjem koje su stekli te su pokazali zainteresiranost za Srednju školu Dugo Selo i njezin strukovni program. Dolaskom na dan otvorenih vrata dobili su novo i zanimljivo iskustvo, otkrili neke nove vještine i naučili da ne treba podcjenjivati strukovna zanimanja.

RADIONICA  „ARDUINO“

Profesori strukovnih predmeta smjera tehničara za računalstvo Robert Pereglin i Miljenko Šikuten priredili su radionicu ARDUINO. Značenje pojma ARDUINO nikome nije bilo poznato, a označuje uređaje koji se mogu programirati. O tome su  učenici detaljno čuli na početnoj prezentaciji  ove radionice.

Također su se  upoznali s programiranjem led displaya i robotima koje su sami pokretali. Okušali su se na testu brzog reagiranja te izmjerili brzinu reakcije ruku na zanimljivom uređaju.

RADIONICA  „MLADI I KREATIVNI FRIZERI“

Prezentaciju o uvodu u frizerstvo održale su profesorice frizerske struke Marina Marjanović i Ivana Stanišak uz pomoć njihovih učenika. Kreativne učenice iz osnovnih škola upustile su se u svijet frizura te su same izrađivale osnove frizura uz pomoć svojih mentorica učenica.

Također su se okušale u manikiranju, sređivanju i uređivanju noktiju. Na kraju same radionice gošće su dobile besplatnu frizuru koju su im napravile učenice Srednje škole Dugo Selo.

RADIONICA „VJEŽBENIČKA TVRTKA“

Osnovnoškolci su za početak čuli uvodnu prezentaciju o ekonomskom smjeru koju su prezentirale učenice 4. razreda. Zatim su pažljivo slušali prezentaciju o financijskoj pismenosti koju je održao profesor računovodstva Miroslav Begić, a na kraju same prezentacije riješili i kviz o spomenutoj temi.

Na samoj radionici predstavljene su i vježbeničke tvrtke koje su dio obrazovnog programa ovog smjera. Učenici su također dobili zadatak u kojem su morali osmisliti svoju vlastitu tvrtku te napraviti prezentaciju u programu PowerPoint i brošuru tvrtke na programu Publisher. Svaki je učenik dobio svog učenika mentora koji mu je pomagao.

RADIONICA „PIPELINE“

Za učenike koji su bili zainteresirani za smjer vodoinstalater prof. Zoran Pandžić  održao je prezentaciju i predavanje o hidraulici i pneumatici. Učenici su se upoznali sa Solid Edge-om, konstrukcijom crtaće instalacije. Vidjeli su vrste cijevi koje su se nekad koristile i usporedili ih s današnjom modernijom tehnikom. Također su se upoznali s načinima spajanja cijevi, odnosno različitih instalacija. Danas se koristimo moderniziranim tehnikama i materijalima koji su učinkovitiji i bolji.

Dan otvorenih vrata strukovnih zanimanja Srednja škola Dugo Selo pripremila je 6. prosinca pridruživši se tako brojnim drugim ustanovama koje promiču stjecanje vještina u strukovnom obrazovanju.

Organizator cjelokupnog projekta je Europska komisija uz suradnju Europskog centra za razvoj strukovnog obrazovanja i Europskom zakladom za stručnu izobrazbu kojim želi podsjetiti sve uzraste na veliko značenje stjecanja strukovnih vještina za pojedinca, ali i društvo.

Nikolina Debeljak, 3.ek