PRVO ZLATO ZA INOVACIJU
Autor: Ružica Mlinarić, 21. 11. 2016.

Već je dobro poznato kako učenici Srednje škole Dugo Selo osvajaju brojne medalje, pehare, zlata i srebra na različitim natjecanjima. Međutim, potpuno je nova vijest da je učenik osvojio zlato osmislivši nešto novo. Marko Miroslav Bača upravo je taj učenik koji polazi četvrti razred tehničara za računalstvo (4.rta) u dugoselskoj srednjoj školi.

Kako mu je i samo ime neobično i kreativno, baš je takav i njegov izum: osmislio je tzv. sustav za kontrolu putnika u izvanrednom prijevozu, a za taj je izum na nekoliko natjecanja, tako i na posljednjem Međunarodnom sajmu komercijalnih inovacija – Internationale Fachmesse fur Ideen Erfindungen und Neuheiten (iENA) – u Nürnbergu, održanom u studenom ove godine osvojio zlatnu medalju.

Na pitanje kako radi njegov sustav odgovorio je da je riječ o narukvici koju bi putnici, najčešće djeca, imala pri putovanju autobusom. Sustav radi na principu da automatski detektira narukvice te svaku promjenu bilježi lokalno i globalno: ukoliko sva djeca koja bi trebala biti u autubusu pomoću narukvice ne potvrde svoju prisutnost, vozač nije u fizičkoj mogućnosti pokrenuti motor, samo upaliti elektroniku. Za to vrijeme, roditeljima se automatski šalje poruka ili mail da im djeca nisu sa svojim profesorima i ostalim školarcima.

Na ovu neobičnu ideju došao je često čitajući u novinama o odlasku autobusa bez svih učenika u njemu pa se sjetio da bi se mogao složiti neki sustav koji bi pomogao da se takvo što više ne dogodi.

Osim na spomenutom Međunarodnom sajmu komercijalnih inovacija u Njemačkoj, s ovim je sustavom Marko sudjelovao i u Hrvatskoj na izložbi inovacija učenika zagrebačkih osnovnih i srednjih škola i studenata s međunarodnim sudjelovanjem INOVA – MLADI 2016. osvojivši zlatnu medalju, na Smotri radova iz elektrotehnike i računarstva u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te na 3. međunarodnoj izložbi inovacija u Ivanić-Gradu, gdje mu je dodijeljena Zlatna plaketa.

Osim smišljanjem inovativnih projekata Marko Miroslav se bavi i programiranjem, fotografijom, a u planu ima još nekoliko projekata o kojima nam zasad nije htio iznositi detalje. Skromni računalni tehničar polaže nadu u uspjeh svog izuma koji je i originalan, i koristan, a za njega je dobio svesrdnu podršku i financijsku pomoć pa je poželio posebno zahvaliti ravnateljici Srednje škole Dugo Selo Darinki Svetec, dipl.injž.strojarstva, gradonačelniku grada Dugog Sela Stipi Veliću, županu Zagrebačke županije Stjepanu Kožiću te profesorima Robertu Pereglinu i Miljenku Šikutenu.

Čitava škola, kao i grad, ponosna je na duhovitog, vedrog mladog inovatora za kojeg se svi nadamo da će nastaviti sa stvaranjem inovacija i pridonositi svojem mjestu, okolici i šire.

Marija Grgošić, 4.ogb