Posjet Zajednice Cenacolo SŠ Dugo Selo
Autor: Ružica Mlinarić, 17. 11. 2016.

Vjerojatno ste već čuli na Radio Martinu i Radio Mariji da članovi Zajednice Cenacolo dolaze u posjet SŠ Dugo Selo. Naime, naše su ekonomistice Josipa Jambrek, Barbara Harambaša, Matea Stanić, Ivona Bogović i Katarina Grlić gostovale u emisiji Radio Marije i najavile njihov dolazak.

Članovi su zajednice u školi bili 16. 11. 2016. u večernjim satima i počastili učenike pričom dvojice mladića o tome kako su započeli, a i završili, sa ovisnostima.

Prvi je svoju priču ispričao dvadesetčetverogodišnji Dominik. Dominik je put droge pronašao u srednjoj školi. Upao je u loše društvo gdje je bilo fora koristiti takve opijate. Izgubio je povjerenje roditelja te s 18 godina napušta svoj dom. Preselio se kod „prijatelja“, koji ga je također ubrzo izbacio na ulicu. S 20 se godina pridružuje Zajednici, gdje provodi četiri godine, a kaže kako je tamo prvi puta osjetio iskreno prijateljstvo. Prijatelji u Zajednici su, kaže, razlog zašto je ostao. Također je objasnio kako je u zajednici mnogo toga naučio. Uz smijeh dodaje kako je čak 10 mjeseci proveo u kuhinji, a nije ni znao kuhati.

Zatim je u kratkoj predstavi uz pomoć drugih članova Zajednice predočio svoj život prethodnih godina. Pokazao je kako je to sve započelo i kako završilo. Kako je majka zapravo vjerovala u njega i nagovarala ga da se popravi u školi dok je njemu sve bilo svejedno, kako je iskorištavao liječnika i recepte za lijekove i na kraju kakav mu je život sada, uz prijatelje u Zajednici.

Nakon predstave nam je Ivan (27) iznio svoju priču. On je od šeste do dvadeset i prve godine trenirao nogomet i odlučio je to iskoristiti na drugačiji način. Nije mu se dalo raditi te je znanje o nogometu koristio u kladionici. Da brže i lakše zaradi, kaže. Sve je manje učio, a sve više vremena provodio u kladionici i lagao je roditeljima. Izlazio je, opijao se i krao novac. S 24 godine se pridružuje Zajednici iako nije vjerovao u Boga. Kao i Dominik, kaže da je ondje upoznao odlične prijatelje, a čak je jedno vrijeme boravio u Zajednici u Poljskoj.

Na samom kraju su učenici dobili mogućnost pitati sve što ih zanima, a oni koji su bili sramežljiviji mogli su kasnije ostati i nasamo porazgovarati s članovima.

Posjetu su, osim učenika Srednje Škole Dugo Selo, mogli prisustvovati svi koji su htjeli doći, a bilo je i takvih.

Hvala Zajednici Cenacolo na dolasku i mladićima što su podijelili svoje priče s učenicima podučivši ih tako lošim stranama ovisnosti.

Za one koji imaju više pitanja Zajednicu mogu kontaktirati putem adrese e-pošte: info@zajednicacenacolo.hr ili na web-stranici www.zajednicacenacolo.hr .

Ana-Maria Burazer i Melisa Polomi, 4.ogA