„I JA ZNAM, I MENE SE PITA“
Autor: Administrator , 24. 10. 2019.

Učenici su osmislili i proveli projekte kako bi se u školi osjećali bolje i ugodnije te kako bi Srednja škola Dugo Selo postala prepoznatljiva na različitim događanjima, natjecanjima i drugim aktivnostima.

Od prošle školske godine učenici naše škole su uključeni u projekt „I ja znam, i mene se pita“. Voditeljice projekta dolaze iz Foruma za slobodu odgoja, a naša škola sudjeluje kao partner uz Hotelijersko-turističku školi iz Zagreba. Projekt je financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Cilj projekta je osnažiti učenike za preuzimanje aktivnije uloge u različitim dijelovima života i u rješavanju pojedinih društvenih problema lokalne zajednice.

Tijekom provedbe projekta, naši učenici su sudjelovali u edukaciji te su osmislili projekte koji su vezani za ugodniji boravak učenika u školi. Učenici su raspravljali o tome kako u školi provode mnogo vremena te se u školi žele osjećati kao kod kuće, pa je misao vodilja bila „Škola kao drugi dom“.  Ideje su same stizale, a između brojnih ideja učenici su odabrali one koje se odnose na poboljšavanje uvjeta boravka u školi te na razvoj identiteta škola, odnosno prepoznatljivost škole. Svoje projekte su predstavili ravnateljici, stručnim suradnicama te Vijeću učenika koje ih je podržalo u njihovim nastojanjima te su izrazili želju za aktivnijim uključivanjem u projektne aktivnosti.

Učenice iz programa frizera su predložile nabavu ormarića za odlaganje pribora i materijala koji im je gotovo svakodnevno potreban za praktičnu nastavu u školskom praktikumu. Učenice su osmislile i izradile plan financiranja nabave ormarića preko školskog frizerskog salona. Predložena ideja se svidjela i ravnateljici koja je odlučila više pozornosti posvetiti upravo ovim potrebama učenika frizerskog programa, ali i jednakim potrebama drugih učenika škole. Stoga je u tijeku izrada plana nabave ormarića za sve učenike škole.

Učenici su predložili ukrašavanje škole kako bi se u školi bolje osjećali. Stoga su objavili natječaj na koji su se javili brojni učenici sa svojim likovnim radovima i fotografijama. Povjerenstvo koje se oformili učenici odabralo je najbolje radove i fotografije koji će biti izloženi u prostorima škole. Također, učenici su željeli poraditi na prepoznatljivosti škole te su objavili natječaj za izradu novog/osvježenog loga škole. Kako im se dobiveni radovi nisu svidjeli odlučili su postojeći logo škole učiniti vidljivijim, a time i školu prepoznatljivom. Stoga su razgovarali s ravnateljicom i predmetnim nastavnicima te je trenutno u tijeku izrada sportskih dresova i majica za učenike s logom škole.

Svoje će projekte učenici predstaviti na Okruglom stolu koji će se održati 30. listopada 2019. godine u X. gimnaziji „Ivan Supek“ u Zagrebu.

Naši učenici na tome neće stati već sad imaju još nekoliko ideja za projekte koje će  pokušati ostvariti u narednim godinama te tako doista školu učiniti svojim drugim domom.

Sara Ivić, 3ogb