"Izgradimo svoje vještine za bolju budućnost!"
Autor: Ružica Mlinarić, 24. 11. 2017.

U našoj Školi obilježili smo Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju kroz različite aktivnosti.

U ponedjeljak 20.studenog 2017. učenici 2., 3. i 4.ek razreda u pratnji profesora Miroslava Begića, Ivane Gradečki i Diane Sem otišli su na terensku nastavu u Čakovec. Po dolasku smo posjetili Tehnološko-inovacijski centar Međimurje. Nakon edukativnog i zanimljivog posjeta TICM-u posjetili smo poduzeće Bernarda d.o.o. Posljednja, ali i ne manje važna, stanica okrenula nas je socijalnom aspektu. Posjetili smo socijalnu zadrugu Humana Nova koja potiče zapošljavanje društveno isključenih osoba kroz proces stvaranja nove vrijednosti odbačenih predmeta i proizvodnju kvalitetnih i inovativnih proizvoda. Nakon svega imali smo slobodno vrijeme koje smo proveli u centru Čakovca kako bismo ispričali dojmove i i zaključili ovaj posjet zajedničkim druženjem.

U sklopu Europskog tjedna vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju održan je 1. školski sajam Vježbeničkih tvrtki na kojem su se predstavile i dvije tvrtke naše škole: Habibi d.o.o., tvrtka koja se bavi organizacijom vjenčanja, te tatoo studio Ajtoo tatoo d.o.o. Kako bi sajam protekao što uspješnije u smislu poslovanja, svojim su ga prisustvom potpomogli i pravi kupci, učenici 7. razreda OŠ Josipa Zorića te 8. razreda OŠ Ivana Benkovića koji su ovom prilikom u  Banci  vježbeničke tvrtke  podigli svoju plaću, fiktivan novac te njime mogli kupovati na sajmu. Za učenike osnovnih škola kako bi i sami osjetili „ izazove poduzetništva“ održana je radionica promidžbenih materijala. A budući da je sajam bio i natjecanje ljudskog karaktera za učenika naše škole, na kraju radnog dana proglašen je pobjednik te su dodijeljene diplome tvrtkama za najuspješniju tvrtku prema broju transakcija, te za tvrtku s većim prometom. Obje tvrtke bile su vrlo uspješne, te je svaka od njih pobjednica u jednom segmentu.

SELEKCIJSKI INTERVJU-TJEDAN VJEŠTINA

Povodom tjedna vještina i struke održao se selekcijski intervju. Selekcijski intervju odnosno razgovor za posao održale su učenice četvrtog ekonomskog razreda; Ivana Agatić, Lorena Maraković i  Melita Rendulić, pod vodstvom profesorice Klaudije Boščić. 20.11.2017. povodom drugog  Europskog tjedna vještina i strukovnog  obrazovanja kojeg je pokrenula europska komisija. Članovi komisije ovog selekcijskog razgovara ispitivale su završne strukovne razrede;4.rta, 4.rtb, 4ek i 3.f. Sudjelovalo je ukupno 12 učenika iz 4 različita razreda. Kriterij koji su se vrednovali su: kultura ponašanja, motiviranost, predznanje, samopouzdanje, vještine komuniciranja , sposobnosti pronalaženja rješenje , potencijal za razvoj , dodatne vještine. Također bilo je vrlo bitno i također ocjenjeno znanje stranog jezika. Rezultati su bili osrednji zbog nepripremljenosti učenika te bi učenike trebalo više informirati u vezi s razgovorom za posao.

Učenici čekaju svoj red za intervju

Članovi komisije, zapisničar i prof. Ivanac-Perutka

Tijekom selekcijskog intervjua

Napisale: Nikolina Debeljak i Melita Rendulić , 4.ek

BE HAIRDRESSER

Stručni učitelji frizeri sa svojim učenicima sudjelovali su u EU tjednu vještina programom „Be hairdresser“ kojim se učenicima osnovnih škola ukazala važnost strukovnog obrazovanja za zanimanje frizer, te mogućnost cijeloživotnog učenja. Kroz izložbene panoe predstavljene su im stečene vještine i postignuća učenika frizera. Kroz interaktivne radionice učenici frizeri prezentirali su svoje stečene vještine, učenici osnovnih škola su bili uključeni u radionice MAKE-UP-a, MANICURE and NAILS i radionicu TRENDS OF HAIRSTILES OF WORLD FASHION DARTS. Posjetioci su imali priliku kroz održanu prezentaciju pod naslovom BE HAIRDRESSER dobiti sve potrebne informacije o frizerskoj struci gdje im je na drugačiji način predstavljeno što i kako radimo u struci. Cilj je inspirirati i potaknuti sve na otkrivanje i upotrebu vlastitog talenta kroz obrazovanje frizer.

Održano 1. nacionalno natjecanje u sklopu projekta Scalling Up Inclusion

Dana, 21. i 22.studenog 2017. god. održano je 1. nacionalno natjecanje iz Robotike u našoj školi. Pod vodstvom mentora, učenika drugih i trećih razreda naše škole, osnovnoškolci su brzo savladali osnove programiranja robota i sudjelovali u natjecanju kroz tri kategorije:

• Free dance
  • Labyrinth
  • Follow the black line

U organizacijskom timu natjecanja su bili  profesori: Helena Ivanac - Perutka, Božica Posuda, Robert Pereglin i Miljenko Šikuten. U galeriji možete pogledati slike, koje govore više od riječi. U nadi da će nacionalno natjecanje iz robotike prijeći u tradiciju naše Škole…

Voditeljica projekta: Helena Ivanac – Perutka, mag. ing. mech.